Wybór drzwi do domu lub mieszkania

Urządzając dom czy mieszkanie, będziemy prędzej czy później zmuszeni wybrać do niego odpowiednie drzwi. Większość ludzi posiada w tym zakresie wiedzę bardzo niewielką albo zgoła żadną - tymczasem trudno zaprzeczyć, że drzwi stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdego lokum. Na szczęście, w dzisiejszych czasach zawsze istnieje możliwość uzyskania porady eksperta (na przykład w salonie, w którym zamierzamy dokonać zakupu). Wcześniej warto jednak zaopatrzyć się w garść podstawowych, najbardziej niezbędnych informacji.

Z czego składa się zestaw drzwiowy?

Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy, że zakup drzwi nie ogranicza się do samego skrzydła. Na ostateczną cenę drzwi składa się cena skrzydła, ościeżnicy (potocznie zwanej futryną) oraz klamki i progu.

Skrzydło drzwi może być zbudowane z płyty bądź płyciny. W tym pierwszym wypadku ramę pokrywa się płytami (zwykle dość grubymi). W środku magazynuje się materiał termoizolacyjny - im będzie go więcej, tym drzwi okażą się cieplejsze. Od wewnątrz skrzydło wzmacnia się blachą, stalową lub aluminiową; dzięki temu skrzydło staje się odporniejsze na włamanie czy ogień.

Najwięcej drzwi dostępnych w sklepach posiada budowę płytową. Skrzydła płycinowe wyglądają wprawdzie bardziej dekoracyjnie, ale zawierają mniej materiału termoizolacyjnego - więc słabiej chronią wnętrze domu przed zimnem.

Na polskim rynku dostępne są najczęściej drzwi zewnętrzne wykonane ze stali, z drewna, z PCW albo z aluminium. Najbardziej dekoracyjny charakter posiadają drzwi drewniane (co wiąże się również z ich wysoką ceną), zaś najdroższe okazują się te zrobione z aluminium - ten drugi rodzaj drzwi kojarzy się zresztą głównie z obiektami użyteczności publicznej.

Jak zatem wybrać odpowiednie drzwi?

Przed zakupem drzwi zewnętrznych do domu powinno się przede wszystkim sprawdzić wykończenie powierzchni drzwi oraz ich uszczelnienie. Warto też skontrolować współczynnik przenikalności cieplnej Ud, potwierdzony przez producenta określonym certyfikatem - im ten współczynnik niższy, tym lepiej.

Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku nie muszą być odporne na bardzo niskie temperatury, natomiast powinny posiadać porządny system antywłamaniowy. Właśnie ten aspekt (obok walorów estetycznych) okazuje się decydujący przy każdym mądrym zakupie.

red. poldoor.pl